31 lipca 2019
BENEFITY DLA RODZICÓW – CO MOŻE CI ZAPROPONOWAĆ PRACODAWCA?

Łączenie kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci nigdy nie jest łatwe. Rodzice często szukają złotego środka w przypadku work-life balance, ale okazuje się, że dobry pracodawca może dysponować narzędziami, aby te działania rodziców wesprzeć. Co może zaoferować pracodawca w ramach benefitów dla osób wychowujących dzieci?

ZAKŁADOWY ŻŁOBEK

Jeden z najbardziej pożądanych benefitów przez rodziców, który rozwiązuje realne problemy i generuje ogromną wartość dodaną dla pracowników. Często okazuje się, że koszt organizacji takiej przyzakładowej instytucji jest niewspółmiernie niższy aniżeli koszty rotacji i rekrutacji nowych pracowników, którzy mają dzieci. Taki benefit potrafi się przyczynić do pozyskania lojalnego pracownika, który przepracuje w firmie długie lata, ze względu na stabilność zatrudnienia i życia rodzinnego.

WYPRAWKA SZKOLNA / WYPRAWKA NOWORODKA

Takie jednorazowe benefity potrafią być bardzo atrakcyjne dla pracowników. Zakupienie wyprawki przed pójściem do szkoły czy urodzeniem dziecka potrafi mocno obciążyć budżet rodzica-pracownika, więc wsparcie pracodawcy w takiej sytuacji będzie bardzo cenne. Relacje w firmie, gdzie pracodawcy wiedzą że mogą liczyć na swoich przełożonych w najcięższych momentach życiowych, są zazwyczaj bardzo trwałe i przyczyniają się do budowania zgranych zespołów na lata.

ELASTYCZNY CZAS PRACY

Wciąż rzadko stosowany w większości firm, a szkoda, bo jest to prawdziwa sytuacja win-win dla pracodawcy i pracownika! Rodzic, który nie musi brać urlopu, bo np. trzeba zaprowadzić dziecko do lekarza lub opiekunka się spóźnia, jest zarazem bardziej przywiązany do firmy i docenia elastyczność pracodawcy. Sprawia to, że środowisko pracy jest przyjazne, relacje są oparte na wzajemnym zrozumieniu potrzeb, a co za tym idzie, rotacja jest zazwyczaj o wiele niższa.

PRACA ZDALNA

Kolejny „bezkosztowy” benefit, który może w znaczy sposób poprawić jakość życia pracownika. Jeśli pracownik może wykonywać pracę zdalną w czasie kiedy dzieci są chore lub przedszkole jest nniespodziewanie zamknięte, taka elastyczność po stronie pracodawcy również prowadzi do sytuacji win-win. Zadania pracownika są wykonane, praca nie stoi w miejscu jak w przypadku urlopu, a pracownik nie musi się mierzyć z dodatkowymi problemami natury osobistej, bo pracodawca okazał się wyrozumiały i otwarty na jego potrzeby. Wszystkim życzymy takiego miejsca pracy!

OPIEKA MEDYCZNA DLA DZIECI

Zalet prywatnej opieki medycznej dla pracowników nie musimy chyba przedstawiać. Zdrowy pracownik, z dostępem do profesjonalnych lekarzy i nowoczesnych badań jest w stanie zapewnić swoją najwyższą efektywność w pracy. Niektórzy pracodawcy idą o krok dalej i udostępniają prywatną opiekę medyczną całej rodzinie pracownika. Jest to jeden z najważniejszych benefitów, bo nic nie daje człowiekowi takiego spokoju i spełnienia jak zdrowie jego rodziny.

Jeśli Twój pracodawca zastanawia się, jakie benefity wprowadzić, aby ułatwić Twoje życie rodzica, warto sięgnąć do naszego wpisu po inspiracje. Dziękujemy za lekturę!