12 lipca 2019
CO NAPISAĆ W MAILU Z CV?

Dziś temat na Waszą prośbę. Okazuje się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań, które zadają kandydaci aktywnie szukający pracy, jest co napisać w mailu z CV. Pytanie to zadają osoby, które nie aplikują na oferty pracy za pośrednictwem portali z ogłoszeniami, tylko wyszukują adresy mailowe firm, w których chcieliby pracować i wysyłają swój życiorys, licząc że będą wzięli pod uwagę przy planowaniu zatrudnienia w najbliższym czasie. Jest to bardzo dobra metoda na zdobycie wymarzonej pracy, okazuje się jednak, że generuje w kandydatach niepewność, co w takim mailu właściwie napisać. W związku z tym postaramy się podpowiedzieć kilka drobnych rad, które powinny rozwiać Wasze wątpliwości.

ODPOWIEDNI FORMAT CV

Nawet najlepszy, najciekawszy i najbardziej dopasowany życiorys nie doprowadzi Was do zdobycia wymarzonej pracy, jeżeli rekruter nie będzie mógł go otworzyć! Najbezpieczniejszym rozszerzeniem pliku jest format .pdf, wtedy będziecie mieli pewność, że aplikacja otworzy się poprawnie, CV będzie się wyświetlać w takiej samej formie jak na Waszym komputerze i że nikt nie będzie mógł manipulować treścią Waszej aplikacji.

PROFESJONALNY ADRES MAILOWY

Potencjalnie jest to drobiazg, na który nie każdy zwraca uwagę, ale naprawdę warto o tym pamiętać. Plik wysłany z maila o dziwnej nazwie może być rozpatrzony jako potencjalny wirus, który jest rozesłany w celu zainfekowania komputerów w firmie, czego efektem znów będzie usunięcie Waszego CV bez jego lektury. Warto unikać również infantylnych, śmiesznych czy wulgarnych adresów mailowych, gdyż na pewno nie pomogą w budowaniu wizerunku kandydata-profesjonalisty.

ADEKWATNY TYTUŁ MAILA

W tej kwestii należy się postarać o bycie maksymalnie konkretnym i rzetelnym. Najlepsze tytuły to:

– „imię i nazwisko”, aplikacja w sprawie pracy

– „stanowisko”, „imię i nazwisko”, propozycja kandydatury

Tytuły pokroju „moje cv” czy w ogóle brak tytułu może znacznie ograniczyć szansę kandydata w potencjalnym procesie rekrutacji.

RZECZOWA TREŚĆ MAILA

W przypadku tworzonej treści, również należy skupić się na konkretach. Warto napisać czy aplikacja jest na jakieś konkretne stanowisko, skąd dowiedzieliście się o rekrutacji, dlaczego chcecie pracować w danej firmie, informacja o załączniku z CV oraz podpis z imieniem, nazwiskiem i danymi kontaktowymi. Jeśli macie kreatywny pomysł na taką wiadomość, jest to jak najbardziej mile widziane, ale warto pamiętać o tym, żeby w takim przypadku koncepcja była dopasowana do kultury organizacyjnej firmy. Inaczej wiadomość powinna brzmieć w przypadku aplikacji do kancelarii prawniczej, a inaczej do agencji marketingowej.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku krótkim poradom wiecie już, jak postępować w przypadku aktywnego poszukiwania pracy i co napisać w mailu z CV. Dziękujemy za lekturę naszego tekstu!