25 lipca 2019
CO NAPISAĆ W SEKCJI „O MNIE” W CV?

O ile sekcja doświadczenie czy wykształcenie sprawia kandydatom coraz mniej trudności, za sprawą przeróżnych internetowych poradników i wskazówek, tak sekcja „O mnie” spędza kandydatom sen z powiek, ze względu na dużą dowolność w podejściu do tematu. Są zwolennicy teorii, że w ogóle nie należy umieszczać w CV takiej sekcji, my jednak podsuniemy kilka wskazówek na wypadek, gdybyście jednak chcieli rozpocząć tworzenie swojej aplikacji od kilku zdań na swój temat.

STARAJ SIĘ KORZYSTAĆ Z FORMY PIERWSZOOSOBOWEJ

Oczywistym faktem jest, że to Ty tworzysz swoje własne CV. Niektórzy zasięgają rady u znajomych lub zlecają przygotowanie layoutu firmie specjalizującej się w profesjonalnych grafikach, ale to potencjalny pracownik wie, co najlepszego może zaproponować przyszłemu pracodawcy. Jest zatem nieco zastanawiające, kiedy z CV Pana Marka czytamy: „Marek jest skrupulatną osobą, której zależy na rozwoju zawodowym”. Wiemy, że kandydaci używają tej formy w celu tworzenia bardziej profesjonalnego wizerunku, ale warto jednak się zastanowić nad użyciem formy pierwszoosobowej.

MÓW O SOBIE, A NIE ZGADUJ, CZEGO OCZEKUJE PRACODAWCA

Uważasz, że warto napisać, że kochasz pracę biurową, mimo że tak naprawdę najlepiej czujesz się w terenie? Chcesz napisać, że jesteś skrupulatny, mimo że lepiej czujesz się w dynamicznych sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji? Takie działanie nie jest opłacalne w perspektywie długoterminowej. Szukaj pracy, która da Ci satysfakcję, bo będzie dopasowana do Twoich realnych kompetencji. Może uda Ci się sztucznie wpasować w oczekiwania pracodawcy, ale jest wtedy duża szansa, że ta praca nie będzie dawała Ci zawodowej satysfakcji.

„PRYWATA” TYLKO W UZASADNIONYCH PRZYPADKACH

Czy dobrze brzmi wstęp „Jestem zapalonym żeglarzem, który jest zaczytany w literaturze klasycznej i szukam nowych wyzwań w branży finansowej, która jest moją pasją”? Według nas tak! Jest tutaj przemycona „prywata”, ale z klasą i w sposób, który może zaciekawić potencjalnego pracodawcę. Jeśli jednak w sekcji „O mnie” piszemy „Mam dwójkę dzieci, mieszkam we Wrocławiu i mam 35 lat.” to może warto zastanowić się, czy w ogóle umieszczać tę sekcję w CV. Raz, że część z tych informacji pracodawca może znaleźć w innych miejscach w aplikacji, a dwa, że te informacje niczym nas nie wyróżniają na tle innych kandydatów.

Mamy nadzieję, że dzięki tym praktycznym wskazówkom zniknie Wasz problem ze stworzeniem sekcji „O mnie” w CV. Dziękujemy za lekturę tekstu!