11 lipca 2019
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Przygotowaliście interesujące CV, przeszliście wstępną telefoniczną selekcję kandydatów, dostaliście zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną… i co teraz? Poniżej wyszczególnimy kilka dobrych rad, które pozwolą zminimalizować stres i pomóc w budowaniu profesjonalnego wizerunku kandydata.

ZADBAJ O KOMFORT SWOJEJ ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z REKRUTEREM

Często telefony z propozycją wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym zaskakują nas w najmniej oczekiwanych sytuacjach – w tramwaju, na uczelni czy w pracy. Zadbaj o komfortowe warunki do rozmowy, a jeśli uznasz, że nie masz warunków do chwili spokojnej konwersacji i zapisania wszystkich informacji, poproś rekrutera o telefon za kilkanaście minut i zadbaj o spokojne otoczenie, kartkę i długopis. Pozornie nie wydaje się to aż tak istotne, natomiast warto notować wszelkie informacje, które podaje rekruter: kto będzie prowadził spotkanie, jak brzmi nazwa stanowiska na które prowadzona jest rekrutacja, czy w pobliżu budynku jest parking itp. Jeśli zapamiętasz te szczegóły, sprawisz dobre wrażenie już od momentu pojawienia się w firmie, a warto pamiętać, jak istotne potrafi być pierwsze wrażenie.

USTAL NAZWĘ FIRMY I DOKŁADNY ADRES MIEJSCA SPOTKANIA

Nie ma nic gorszego niż niewiedza, do jakiej firmy idzie się na rozmowę kwalifikacyjną! Czasami kandydaci mają problem z poprawnym zapisaniem nazwy firmy, szczególnie gdy jest to akronim lub wyraz anglojęzyczny. Nie jest to jednak powód do wstydu – wystarczy poprosić rekrutera o przesłanie nazwy za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Wywrze to o wiele lepsze wrażenie na rekruterze, aniżeli kandydat w ogóle niezainteresowany do jakiej firmy aplikował. Ta sama zasada dotyczy dokładnego adresu miejsca spotkania – najlepiej poprosić o przesłanie go w wiadomości przez rekrutera, aby mieć pewność, że bez problemu trafimy na miejsce rozmowy kwalifikacyjnej.

ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJAMI DOTYCZĄCYMI FIRMY

Zadawanie kandydatowi pytania co wie o firmie jest już tak popularną praktyką, że zapoznanie się z z informacjami dotyczącymi firmy jest punktem absolutnie obowiązkowym. Dostęp do takich informacji w Internecie jest banalnie prosty, a przygotowanie się z materiałów, które firma udostępniła na swojej stronie internetowej czy fanpage na facebooku, może mocno zaważyć na naszą korzyść podczas wyboru kandydata do zatrudnienia przez firmę.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE WIESZ JAK DOTRZEĆ NA MIEJSCE SPOTKANIA

Jest to bardzo ważne, aby nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną oraz nie generować sobie niepotrzebnego stresu związanego z trudnościami dotarcia na miejsce. Jeśli jedziesz na spotkanie samochodem, sprawdź czy firma ma firmowy parking i jakie są zasady korzystania z niego lub czy w pobliżu są miejsca parkingowe, np. udostępnione przez miasto. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, weź pod uwagę potencjalne opóźnienia i tak zaplanuj trasę, aby na pewno się nie spóźnić.

PRZYGOTUJ STRÓJ ADEKWATNY DO STANOWISKA ORAZ KULTURY ORGANIZACYJNEJ FIRMY

Przemyśl, jak chcesz się zaprezentować. Jeśli zależy Ci na wizerunku profesjonalisty, warto założyć garnitur bądź garsonkę. Jeśli firma ma luźniejszą politykę personalną, możesz postawić na styl business casual. Warto podejrzeć na portalu linkedin jak firma oraz pracownicy kreują swój wizerunek, na pewno będzie to dobrą wskazówką przy planowaniu stroju.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym radom ograniczycie swój stres przed rozmową kwalifikacyjną i zwiększycie swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Dziękujemy za lekturę naszego tekstu!