20 sierpnia 2019
NIEUDOKUMENTOWANE DOŚWIADCZENIE W CV?

Kandydaci przy tworzeniu CV mają naprawdę wiele dylematów. Liczne kreatory i poradniki w sieci potrafią ułatwić sprawę, ale każdy, kto kiedykolwiek stał przed wyzwaniem stworzenia streszczenia swojej zawodowej ścieżki może potwierdzić, ile mikrodecyzji trzeba podjąć przy okazji tworzeniu tego dokumentu. Jedynym z zagadnień, które spędza sen z powiek kandydatów jest kwestia nieudokumentowanego doświadczenia, najczęściej definiowanego jako prace, w związku z którymi nie posiada się świadectwa pracy. Mogą to być dorywcze zlecenia, praca na umowę o dzieło czy umowy na okres próbny, w zależności od polityki kadrowej poprzednich pracodawców.

Nie chcemy z góry przesądzać sprawy i podejmować decyzji za Was, ale omówimy te dwa rozwiązania pod względem korzyści i zagrożeń.

UMIESZCZANIE NIEUDOKUMENTOWANEGO DOŚWIADCZENIA W CV

  • Z życia rekrutera wzięte: zgłosił się do nas kandydat, którego CV nie wyglądało imponująco pod względem doświadczenia, ale kandydat miał zapał i chęć do pracy, więc zaprosiliśmy go na rozmowę, chcąc dopasować dla niego któryś z wakatów, aby wykorzystać jego potencjał i zaangażowanie. Podczas rozmowy okazało się, że kandydat miał kwalifikacje znacznie przewyższające to, co sugerowało jego CV, tylko po prostu przeczytał w jakimś poradniku, żeby absolutnie nie umieszczać w CV nieudokumentowanego doświadczenia, bo to działa na jego niekorzyść.. Historia skończyła się dobrze i kandydat objął stanowisko liderskie, ale gdyby nie duża elastyczność po stronie pracodawcy, mogłoby się to zakończyć zupełnie inaczej.
  • Umieszczenie prac wykonywanych podczas studiów, które często się wykonywane w ramach umowy zlecenia, może pokazać proaktywność kandydata, umiejętność połączenia kilku ról na raz i zaświadczyć o jego pracowitości.
  • Za formę zatrudnienia odpowiada pracodawca i zazwyczaj pracownik nie ma na to wpływu, więc nie jest zasadnym wykazywanie mniejszego doświadczenia zawodowego niż ma się w rzeczywistości, ze względu na politykę personalną firmy, w której się już nie pracuje.

NIEUMIESZCZANIE NIEUDOKUMENTOWANEGO DOŚWIADCZENIA W CV

  • Niektórzy pracodawcy bez możliwości wglądu w świadectwo pracy mogą podejrzewać u kandydata nieszczerość lub ukrywanie niewygodnych faktów. W takiej sytuacji kandydat jednak powinien się zastanowić – czy naprawdę chcę zdobyć zatrudnienie w firmie, gdzie z góry się zakłada nieuczciwość pracownika?
  • Bardzo duża ilość prac dorywczych, zmian pracy i okresów próbnych bez przedłużania umowy może wywołać w pracodawcy wątpliwość, czy pracownik naprawdę szuka pracy na stałe i zależy mu na stabilnym rozwoju w ramach jednej firmy.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości, związane z umieszczaniem nieudokumentowanego doświadczenia w CV. Dziękujemy za lekturę tekstu!