6 sierpnia 2019
RODZAJE PREMII – CO MOŻE ZAPROPONOWAĆ PRACODAWCA?

W dzisiejszych czasach nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest premia, gdyż jest to bardzo częste narzędzie, z którego korzystają pracodawcy, w celu motywacji swoich pracowników. Istnieją jednak różne warianty takiego wynagradzania fakultatywnego, więc dzisiaj przybliżymy, co może Wam zaproponować pracodawca w tej kwestii.

PREMIA FREKWENCYJNA

Jest to rodzaj premii często stosowany np. dla pracowników zakładów produkcyjnych, gdzie produkcja funkcjonuje w sposób taśmowy i nieobecność nawet kilku pracowników na zmianie może zdestabilizować pracę całej linii produkcyjnej. Pracodawcy w takim przypadku chętnie sięgają po narzędzie motywacyjne, jakim jest premia frekwencyjna. Jeśli chodzi o szczegóły wyliczania: czasami obejmuje ona brak jakichkolwiek nieobecności, czasami nie jest ucinana za zwolnienia chorobowe, czasami dopuszcza 10% nieobecności w skali miesięcznego grafiku – takie ustalenia tworzy pracodawca i powinien o nich poinformować nowego pracownika, jeszcze przed podjęciem przez niego nowego zatrudnienia.

PREMIA UZNANIOWA

Zazwyczaj nie jest z góry zaplanowana, a przyznaje ją się w przypadkach, kiedy pracownik wykaże się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w swoje obowiązki, innowacyjnością w skali firmy lub wsparciem w problematycznej dla przedsiębiorstwa sytuacji. Taka premia spełnia świetnie swoją motywującą funkcję, bo nie dość, że bezpośrednio oddziałuje jako gratyfikacja finansowa dla wyróżniającego się pracownika, to jeszcze pokazuje pozostałym członkom zespołu, że warto się starać, gdyż pewnego dnia mogą znaleźć się na miejscu docenionego kolegi lub koleżanki.

PREMIA CELOWA

Jest różnie definiowana w środowisku kadrowym, natomiast w praktyce sprowadza się zazwyczaj do bycia swoistego rodzaju benefitem dla pracowników, których dotknęły jakieś zmiany zawodowe lub prywatne. Może być to dodatkowa gratyfikacja do wypłaty dla osoby, której powiększyła się rodzina, skończyła studia czy dostała awans. Pracownik w przypadku otrzymania takiej premii czuje się doceniony i wie, że nie jest tylko cyferką w zestawieniu kadrowo-płacowym, tylko ma do czynienia z otwartym i wspierającym pracodawcą, któremu zależy na dobrych relacjach z pracownikami.

PREMIA WYNIKOWA

Często stosowana w przypadku stanowisk, gdzie można osiągnąć mierzalne wyniki i ustalić KPI dla danych stanowisk. Mogą to być, np. handlowy – ilość podpisanych kontraktów lub rekruterzy – ilość zatrudnionych osób. Premia jest mocno motywująca dla pracowników, gdyż mają poczucie, że mają realny wpływ na wygląd swojego wynagrodzenia, a ciężka praca i wysokie zaangażowanie przełożą się bezpośrednio na wzrost zarobków.

Mamy nadzieję, że powyższe przykłady rozjaśniły Wam nieco premiowy miszmasz i wiecie, na jakiej podstawie możecie otrzymać dodatkową gratyfikację finansową. Dziękujemy za lekturę tekstu!