27 lutego 2020
BENEFITY DLA RODZICÓW – CO MOŻE CI ZAPROPONOWAĆ PRACODAWCA?

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o „rynku pracownika”. Nie da się ukryć, że rodzice to jedna z najliczniejszych grup aktywnych na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej zwracają na to uwagę i próbują uatrakcyjnić swoje oferty pracy również pod katem osób, które mają dzieci. Rodzice – sprawdźcie jak pracodawcy mogą Was wesprzeć w zachowaniu work-life balance!

ZAKŁADOWY ŻŁOBEK LUB PRZEDSZKOLE
Jest to benefit niesamowicie ułatwiający życie pracujących rodziców. Problemy z zapisaniem dziecka do żłobka lub przedszkola mogą bardzo negatywnie wpłynąć na możliwości rodzica poszukującego pracy, ograniczając jego dyspozycyjność czy dostępność do rozpoczęcia nowego zatrudnienia. Rodzice często muszą również pokonywać duże odległości między zakładem pracy, a miejscem pobytu dziecka, co sprawia że marnują sporo czasu wolnego, który mogliby przeznaczyć na odpoczynek, co czasami może wpływać negatywnie na produktywność. Zakładowy żłobek w budynku firmy jest tak ogromnym ułatwieniem dla pracujących rodziców, że realnie wpływa on na długość stażu pracy oraz lojalność w stosunku do pracodawcy.

ORGANIZACJA PÓŁKOLONII
Rodzice często są zmuszeni do brania urlopu podczas dni wolnych ich pociech, takich jak ferie i wakacje. Urlop wypoczynkowy nie wiąże się zatem z relaksem i regeneracją sił, ale z nadrabianiem codziennych obowiązków i opieką nad dziećmi. Pracodawca organizujący półkolonie dla dzieci pracowników rozwiązuje ten problem, a benefit realnie rozwiązujący problemy pracownika bardzo efektywnie spełnia swoje pierwotne założenie.

BENEFITY WYRĘCZAJĄCE W CODZIENNYCH OBOWIĄZKACH
Tutaj pracodawca ma ogromne pole do popisu. Istnieją nawet firmy, specjalizujące się w „wyręczaniu” pracowników w ramach usługi benefitowej świadczonej dla pracodawcy. Codzienne obowiązki takie jak zakupy spożywcze, odbieranie ubrań z pralni, oddawanie książek do biblioteki czy przeróżne załatwianie spraw na mieście potrafią pochłaniać masę wolnego czasu. Pracownik wyręczony w tych obowiązkach może skupić się na odpoczynku i pielęgnacji rodzinnych więzi, co również przekłada się na codzienną wydajność w pracy.

MOŻLIWOŚĆ PRACY ZDALNEJ
Zdarza się, że pracownik np. nie może zostawić chorego dziecka bez opieki w domu. Jeśli choroba nie jest bardzo poważna, wielu pracowników deklaruje, że wolałoby pracować w trybie home office, aniżeli przebywać na urlopie. W dobie cyfryzacji i globalizacji, coraz częściej możemy pracować zdalnie, bez konieczności przebywania w biurze. Dzięki temu, elastyczny pracodawca dopasowujący się do preferencji pracownika buduje swoją markę i dzięki temu tworzy swój potencjał do szybszych i efektywniejszych rekrutacji na rynku pracy.

Mamy nadzieję, że Wasi pracodawcy są otwarci na zatrudnianie rodziców oraz zapewnianie im benefitów realnie podnoszących standard życia. Dziękujemy za lekturę tekstu!