Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 3 krokach

20 listopada 2020by AB OVO

Pracownicy z Ukrainy, czy szerzej – ze wschodu, są doceniani przez pracodawców ze względu na wysoką motywację do pracy, elastyczność czy gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym. W wielu firmach pracownicy zza wschodniej granicy stanowią istotny odsetek zespołu i ich obecność jest niezbędna do utrzymania ciągłości produkcji. Jakie kroki należy podjąć, aby w pełni legalnie zrekrutować i zatrudnić pracowników z Ukrainy? O czym musi pamiętać pracodawca? Dowiecie się z naszego krótkiego kompendium.

Rekrutacja pracowników ze wschodu

Pozyskanie pracowników zza wschodniej granicy możemy zlecić wyspecjalizowanej agencji pracy lub zająć się nim sami. Jeśli podjęliśmy decyzję o samodzielnej rekrutacji i zatrudnieniu pracowników, to przed przystąpieniem do działania musimy ustalić kilka spraw. Przede wszystkim należy określić z jakiego źródła chcemy pozyskać kandydatów do pracy. Pracowników z Ukrainy możemy bowiem poszukiwać zarówno w Polsce, jak i w ich ojczyźnie. Decydując się na rekrutację pracownika przebywającego już w Polsce konieczna jest weryfikacja statusu kandydata. A więc musimy ustalić na jakiej podstawie kandydat przebywa w Polsce (np. wiza, karta pobytu, Karta Polaka), czy ma prawo podjąć zatrudnienie, a jeśli tak, to na jak długo? Rekrutując pracowników bezpośrednio na Ukrainie musimy wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania na przyjazd kandydata do Polski to min. 4/6 tygodni.

Przygotowanie do zatrudnienia

Dzięki uproszczonej procedurze legalizacji zatrudnienia, którą objęci są obywatele 6 państw byłego bloku wschodniego (Armenia, Gruzja, Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia) pracowników z Ukrainy możemy zatrudnić na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy wydawanego przez Powiatowy Urząd Pracy (właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy). Na podstawie tego oświadczenia pracownik może świadczyć pracę przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jest to też  dokument, który pozwala naszemu kandydatowi na wyrobienie wizy w konsulacie RP na Ukrainie. Ale po kolei.

Przeszliśmy przez proces rekrutacji, wybraliśmy kandydata i zdecydowaliśmy się na jego zatrudnienie. Kolejnym krokiem jaki musimy wykonać jest zgłoszenie zamiaru powierzenia pracy pracownikowi ze wschodu do PUP. W zgłoszeniu należy uwzględnić miejsce wykonywania pracy, przewidywany początek umowy oraz okres jej trwania (nie dłuższy niż ustawowe 6 miesięcy), a także stawkę wynagrodzenia, rodzaj umowy i wymiar etatu. Na wydanie oświadczenia urząd ma 7 dni roboczych. Po otrzymaniu dokumentu powinniśmy oryginał dokumentu wysłać do kandydata na Ukrainę. Jest on niezbędny do wyrobienia wizy pozwalającej na pobyt i pracę w Polsce.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Kandydat otrzymał wszystkie wymagane dokumenty i przyjechał do Polski. Kolejnym krokiem jest skierowanie pracownika na niezbędne badania oraz podpisanie umowy. Ważne! Umowa powinna być przygotowana w języku zrozumiałym dla kandydata. Jeśli nasz pracownik nie mówi w języku polskim umowę należy przygotować np. po ukraińsku czy rosyjsku lub w formacie dwujęzycznym. Po podpisaniu umowy, w pierwszym dniu pracy, pracodawca jest zobowiązany zgłosić do Powiatowego Urzędu Pracy fakt rozpoczęcia zatrudnienia przez pracownika z Ukrainy.

Zatrudniając pracowników ze wschodu należy także pamiętać o zapewnieniu im pomocy w organizacji podstawowych kwestii bytowych. Warto wcześniej zadbać o zakwaterowanie dla pracowników, przygotować informacje, w języku zrozumiałym dla kandydatów, dotyczące badań lekarskich czy transportu do pracy.

W rekrutacji i zatrudnieniu pracowników ze wschodu oraz w kwestiach związanych z legalizacją pobytu i pracy, organizacją zakwaterowania i onbordingu warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej. Wybierając odpowiedniego partnera biznesowego zaoszczędzimy czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć np. na prowadzenie rekrutacji czy stworzenie nowego etatu w dziale HR.

Nasze biuro
AB OVO Solutions to 14 biur na terenie całej Polski (7 oddziałów głównych i 7 biur On – Site). Sercem naszej agencji pracy jest Wrocław – tu się wszystko zaczęło i tu znajduje się siedziba główna naszej firmy.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
mapa small
WROCŁAW: ul. Wagonowa 5/7
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
GDAŃSK: ul. Heweliusza 11/811
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie nam bardzo miło, jeśli odwiedzisz nas na Facebooku i Linkedin. Polub nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!
Nasze biura
Dlaczego warto z Nami współpracować? Stawiamy na jasne zasady współpracy i partnerskie relacje w biznesie. Mamy niezbędny know – how i narzędzia do skutecznej i profesjonalnej rekrutacji. Sprawdź nas w działaniu.
Nasze biuraGdzie nas znaleźć?
map
WROCŁAW: ul. Wagonowa 5/7
WARSZAWA: ul. Puławska 2 / budynek B
GDAŃSK: ul, Heweliusza 11/811
KATOWICE: ul. Warszawska 40/2A
ŁÓDŹ: ul. Narutowicza 40/1
POZNAŃ: ul. Święty Marcin 29/8
SZCZECIN: ul. Łokietka 5/2
Bądź na bieżącoSocial Media
Będzie Nam bardzo miło, jeśli wejdziesz na nasz fanpage o nazwie AB OVO SOLUTIONS i go polubisz, aby być na bieżąco z naszymi ofertami!

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital

Copyright: AB OVO Solutions. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Argentum Digital